Dökümhanelerin Geleceği Alüminyum
26 Şubat 2020
alüminyum hurda
Alüminyum Hurda için Geri Dönüşüm Pazarları
20 Mart 2020

Alüminyum ve Çinko Alaşımları

Salt alüminyum külçe

Salt alüminyum külçe

Yüksek sıcaklıklara dayanabilen korozyona dayanıklı bir alaşım gerektiğinde alüminyum en iyi seçim olabilir. Diğer avantajlar korozyon direnci için alüminyum ve çinko döküm alaşımları sunar?

Korozyon direnci, bir metalin oksidasyondan veya benzer kimyasal reaksiyonlardan – genellikle zamanla – ne kadar iyi bir şekilde direndiğini ifade eder. Bu, bir metal bileşenin işlevsel bütünlüğü korurken belirli ortamlara ne kadar iyi ve ne kadar dayanabileceği anlamına gelir. Bazıları için, bir ürünün estetiği önemlidir, diğerleri ise uzun süreli kullanım için bileşenin işlevselliğine güvenir.

Alüminyum Döküm ve Korozyon Direnci


Alüminyum, yüksek sıcaklıklara (200 Fahrenheit veya daha fazla) dayanabilen korozyona dayanıklı bir alaşım gerektiğinde en iyi seçim olabilir. Alüminyumun aşırı sert koşullara maruz kalması her zaman belirgin bir korozyon riski taşıyor. Alüminyum bileşenler diğer kalıp döküm alaşımlarına kıyasla tipik olarak daha uzun süre dayanır .
Alüminyum, bileşenin dış kısmı korozyona girdikten sonra bile zaman içinde kendini “iyileştirme” özelliğine sahiptir. Bileşen işlevselliği gerekli olduğunda, alüminyumun en zorlu çalışma ortamlarından bazılarına dayanacağı kesindir.
Alüminyum, çoğu diğer uygulamaların yanı sıra elektronik bileşen muhafazaları, aydınlatma armatürleri, deniz donanımı ve antenleri üretmek için sıklıkla kullanılır. Ham alüminyum malzeme göze çekici gelmez. Korozyon korumasının dayanıklılığı birinci sınıftır ve yüzey kaplamaları söz konusu olduğunda birkaç farklı seçeneğe sahiptir:
• Eloksal
• Boyama
• Toz kaplama
• Teflon kaplama
• Kaplama
• E-kaplama


Çinko Döküm ve Korozyon Direnci

alüminyum ve çinko alaşım
Alüminyum


Tüm çinko bazlı alaşımlar mükemmel korozyona dayanıklı özelliklere sahiptir; alüminyum esaslı alaşımlardan biraz farklı davranırlar. Alüminyum “kendi kendini iyileştirme” özelliğine sahip olsa da , çinko zamanla parçalanacak ve bozulacaktır. Bununla birlikte, Alüminyum ve Çinko Alaşımları çalışma ortamına bağlı olarak, çinko alüminyum kadar uzun ömürlüdür. Yüzey kaplamaları söz konusu olduğunda daha fazla seçeneğe sahiptir.
Çinko genellikle tüketici elektroniği, anahtarlıklar ve mutfak aletleri gibi yüksek sıcaklıklara (250 Fahrenheit’in altında) dekoratif ve fonksiyonel uygulamalar için kullanılır . Çinko alaşımları, alüminyum ve daha fazlası ile aynı yüzey finisaj seçeneklerinin tümüne sahiptir:
• Farklı kaplama seçenekleri
• Elektro kaplama (e-kaplama)
• Kromat

Alüminyum Alaşım Ekstrüzyonda Güncel Eğilimler


Alüminyumun ekstrüzyon işlemi, alüminyumun külçe özelliklerinden yararlanmaya izin verir ve daha fazla sayıda tasarım seçeneği sunar. Ekstrüzyon sektöründe alüminyum alaşımlarının kullanımı son 5 yılda yıllık% 6 artmıştır.
Alüminyum ayrıca, tencere ve diğer mutfak aletleri, yiyecek ve içecek kapları (teneke kutular ve paketler) muhafazası için de kullanılır.
Alüminyumun ekstrüzyon işlemi, yumuşatılmış metali, profil ortaya çıkana kadar bir kalıp şeklinde Isıtmak ve zorlamaktan oluşan sağlam bir işlemdir. Bu işlem alüminyumun özelliklerinden yararlanmaya izin verir ve daha fazla sayıda tasarım seçeneği sunar . Ekstrüzyonla üretilebilecek şekillerin aralığı neredeyse sınırsızdır. Potansiyel çözümleri ve uygulanabilir toleransları detaylandıran çeşitli genel kuralların nedeni budur. Alüminyum ekstrüzyonlar, sundukları güç, esneklik, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik nedeniyle inşaat, nakliye, elektrik, makine ve tüketim malları gibi son kullanıcı sektörlerinde daha fazla kullanılmaktadır .


Pazar Gelişmeleri


Ekstrüzyon sektöründe alüminyum alaşımlarının kullanımı son 5 yılda yıllık% 6 artmıştır. Dünya çapında 2017 yılında 28 milyon tonun işlendiği tahmin edilmektedir. Bu tüketim hacmine rağmen, sektörde bir araya gelen ve yılda 40 milyon tonu aşan toplam işleme kapasitesinin altında kalmaktadır. Bununla birlikte, eğilimler talebin, mevcut kapasitenin toplamının 5 yılın altındaki seviyesine ulaşabileceği şekilde hareket ettiğini göstermektedir. Diğer ülkelerin aksine, Alman endüstrisi toplam kurulu kapasitesinin yaklaşık% 90’ı kadar bir kullanım oranına ulaşır.

Avrupa alüminyum ekstrüzyon endüstrisinin en büyük üretim merkezlerinden biri haline geldi. Bu, ülkenin yılda yaklaşık bir milyon tonluk toplam talei etkindir. Çin’in piyasaya verdiği rakamların dünyada kullanılanların% 50’sini aştığı Asya dışında geçerlidir. Ekstrüzyon endüstrisi üretkenliğini ve rekabet gücünü artırmaya devam ediyor. Bitkiler modernizasyon üzerine bahis yapıyorlar ve eski ve zayıf sistemlerin yerini alan daha yüksek basınç kuvvetlerine sahip presler kullanıyorlar. Pazarın evrimi daha büyük presler gerektiriyor çünkü günümüzde daha dayanıklı ve preslenmesi zor alüminyum alaşımları veya daha büyük parçalar işleniyor.


İnşaat Sektörü Talebi Yönetiyor


İnşaat sektörü, küresel ekstrüzyon üretiminin yaklaşık% 62’sini tüketmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konut piyasası olumlu bir momentum sürdürüyor ve talep yavaşça artıyor. Avrupa’da konut piyasası ivme kazanıyor ve kademeli bir iyileşme bekleniyor. Güney Amerika’da düşük seviyelerden olumluya dönüyor. Zayıf inşaat faaliyeti geçtiğimiz yıl Çin’in talebini etkiledi, ancak çevre reformları tamamlandıktan sonra yavaş yavaş toparlanıyor. Ancak, Asya’nın geri kalanında talep sürekli artmaktadır. Dünya nüfusunun% 70’inden fazlasının 2050 yılına kadar kentsel alanlarda yaşayacağı ve inşaat sektörünün artan talebine. Yol altyapısı, elektrik ve su dağıtımı, kanalizasyon, iletişim ve ulaşım yatırımlarına yol açması beklenmektedir. Yeni şehirlerin eğilimine yataydan ziyade dikey bir genişleme hakim olacak.

Alüminyum ve Çinko Alaşımları , estetik ve performans açısından cephenin özelliklerini karşılayan şekillerle karmaşık binalar inşa etmeyi mümkün kılar . Farklı mekanik özelliklerin birleşimi nedeniyle, bu malzeme cephenin rüzgar basıncı, diğer bileşenlerin ağırlığı ve yapının olası hareketlerini barındırma kapasitesi var. Stres faktörlerine karşı direnme kabiliyetini sağlar. Bu hareketler, binalar depremlere maruz kaldığında küçük doğal termal veya yapısal hareketlerden büyük yer değiştirmelere kadar değişebilir.

Alüminyum ve çinko Nerelerde Kullanılıyor


Son kullanıcılar, sıcaklık, güneş, yağmur ve rüzgar gibi dış koşullarla ilgili olarak bu cephelerin sunduğu artan konfordan yararlanır. Buna ek olarak, High-Tech eğilimi, havalandırma ızgaraları, aydınlatma, bilgi ve bilgisayarlar tarafından kontrol edilir. Diğer sistemler ile iç alanların nasıl algılandığı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Kaplamalar ve parçalar için malzeme olarak kullanılan Alüminyum ve Çinko Alaşımları. Pencere çerçeveleri, raylar, kapılar, oluklar, asansör kabinleri, raflar, lambalar ve panjurlar gibi elemanların uyumunu kolaylaştırır.
Diğer bir uygulama alanı, alüminyumun taban profillerinde, davlumbazlarda ve diğer parçalarda yaygın olarak kullanıldığı mutfaklardır. Bu metal mutfak modüllerinin temizlenmesini ve aktarılmasını kolaylaştırır. Bu, ofis binaları, evler ve alışveriş merkezleri kadar dünyadaki en yüksek gökdelenler için de geçerlidir.


Alüminyum tüketiminin üçüncü grubu, tencere ve diğer mutfak aletleri, yiyecek ve içecek kapları için kullanıldığı yiyeceklerin hazırlanması ve saklanmasıdır. Buzdolapları, mikrodalga fırınlar ve fırınlar gibi elektrikli cihazlar bile alüminyumda sunulmaktadır, çünkü görünümü onları güzel iç tasarım tamamlayıcılarına dönüştürür.


Ekstrüzyonlar ve alüminyum laminatlar havacılık endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük sıcaklıklarda gücü artar – yüksek irtifalarda yararlı bir kalite. Bir uçağın ana parçalarını anotlayarak, korozyona karşı direnci arttırılarak hava şartlarından korunabilir. Bu, kanatların yapılarını, gövde ve saptırıcı motorları içerir. Alüminyum laminatlar, hem savaş uçaklarındaki (F-16’nın gövdesi% 80 alüminyumdur) askeri uygulamalarda hem de kullanım var. Airbus 350 veya yeni nesil uçakların mekanik gereksinimleri tarafından yönlendirildiği ticari havacılıkta kullanılır. Yakın zamanda Pittsburgh’da şirket merkezi bulunan Arconic, Boeing Ticari Uçakları ile tüm Boeing 737 uçaklarında kanat kaplamaları için alüminyum tedariki için çok yıllı bir sözleşme imzaladı. cilalı gövde kaplamaları ve kanat kaburgaları dahil. Havacılık endüstrisi uzay mekiği programında bu metali yoğun bir şekilde kullanıyor ve NASA yeni Orion uzay aracını üretmek için yüksek mukavemetli alüminyum ve lityum alaşımını seçti.

Alüminyum ve Çinko Alaşımları

ABD Deniz Kuvvetleri, yeni kıyı muharebe gemilerinde bir yapı malzemesi olarak alüminyum kullanıyor. Denizcilik endüstrisi genel olarak fiberglasa göre daha fazla direnci nedeniyle alüminyum kullanıyor. Alüminyum, sağlam ve rijit yapılara sahip tekneler üretmeyi mümkün kılıyor. Sünekliği sayesinde, darbe durumunda kırılma veya çatlama olmadan deformasyonları emme kapasitesi daha yüksektir. Kırılma meydana gelirse, kaynak yapılarak tamir edilebilir. Kapağın veya aksesuarın farklı aksesuarlarının doğrudan birleştirilmesi de mümkündür. Daha iyi sızdırmazlık özellikleri elde etmeksizin yapısına daha iyi sızdırmazlık özellikleri kazandırır. Ayrıca, alüminyum parçalar nakliye, manevralar veya temizlik sırasında daha az aşınma ve aşınmaya maruz kalır. Ağırlık tasarrufu nedeniyle, aynı performansı elde etmek için daha az tahrik gerekir,motor, tüketim ve emisyon konusunda kolaylık ve ekonomik-çevresel avantajlar sağlar.


Otomotiv endüstrisinde, ağırlık otomobilin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir . Gelen Elektrikli otomobillerin geliştirilmesi , bu ışık vücut çerçevelerinin yapımını sağlar ve aynı zamanda batarya ağırlığı karşı koymak gerekli mukavemet ve dayanıklılık sağlar. Alüminyum alaşımları, diğer tüm malzemelerden daha iyi bir kaza durumunda daha iyi enerji emme özellikleri sağlarken montaj süreçlerini basitleştirir. Ayrıca otomobil dış cephelerinde “keskin kenar” tasarımlarının artan talebine cevap veren şekillerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırır. Makalesinde Goran Djukanovic; “Otomotiv sektöründe alüminyum talebi için son trendler”, otomobillerde alüminyum birkaç yıldır kullanılmasına rağmen, yeni araçlarda kullanılan hacmin sürekli arttığını söylüyor. Bununla birlikte, otomobillerde alüminyum kullanımı ve buna olan talep birkaç nedenden ötürü ülkeden ülkeye değişmektedir. Ne olursa olsun, geleceğin arabaları katı emisyon standartlarını karşılamalıdır. Aslında, CRU metal danışmanlarına göre, elektrikli ve hibrid araç satışları 2030 yılına kadar küresel otomotiv pazarının% 30’una ulaşacak .

Elektronik ve bilişim sektörü de lamine ve ekstrüde edilmiş bileşenleri kullanmaya başladı. Apple, 2018’in ilk yarısında alüminyum kaplı iPhone’larında 4.000 tondan fazla hafif metal kullandı . Elektrik endüstrisi, güç hattının hafif, esnek ve mümkün olduğunca ekonomik olması gereken yüksek voltajlı kulelerde alüminyum kullanır. Bu alanda aynı zamanda korozyona ve kaynak kolaylığına karşı yüksek direnç sunarak elektrik tesisatlarını daha dayanıklı ve onarımı kolaylaştırır.


Ekstrüderlerin Coğrafi Genişlemesi


Önde gelen küresel ekstrüderler Norveç merkezli Çin, Çin Zhongwang ve Guangya Alüminyum Endüstrisinde bulunan Hidro Ekstrüzyon Çözümleri, Malezya merkezli Press Metal Berhad, Kuzey Amerika’daki Bonnell Alüminyum, Arconic ve Cuprum’dur. Körfez Ekstrüzyonları, Talco, Zahit, Balexco, Katar Alüminyum Ekstrüzyon Şirketi ve Alüminyum Ürünleri Şirketi (Alupco) gibi şirketler Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da pazara hakim. Başlıca Avrupa ekstrüzyon tesisleri, düşük ücretli ülkelerde rekabete ayak uydurmak için daha yüksek derecede otomasyon uygulamaktadır. Otomasyon aynı zamanda üretim zincirinin süreçlerini daha esnek hale getirdi. Hollanda merkezli Costellium gibi ekstrüzyon tesislerinin teknoloji liderleri, Endüstri 4.0 için koşulların tam otomatik bir üretim akışına sahiptir.büyük ölçüde karşılandı. İlk yaklaşımlar, üretim ve taşıma sistemlerinin birçoğunun kendilerini bağımsız olarak koordine eder. Dolayısıyla sürecin istenen sonuç doğrultusunda optimize edilmesine neden olmuştur. Bununla birlikte, tüm ekstrüzyon tesisleri, ya gerekli yatırımı yapamadıkları ya da tesisin düzeni tam otomasyona izin vermez. Bunun için bu standarda henüz ulaşamamıştır.