alüminyum külçe döküm
Alaşım Element Alüminyum Külçe
11 Şubat 2020
Salt alüminyum külçe
Alüminyum ve Çinko Alaşımları
11 Mart 2020

Dökümhanelerin Geleceği Alüminyum

Dökümhanelerin Geleceği Alüminyum Büyüyen dünya pazarının karmaşık alüminyum dökümlere yönelik gereksinimlerini karşılamak için, alüminyuma özgü sistemler uyumlu bir şekilde etkileşime girmelidir.

Dökümhanelerin Geleceği Alüminyum
Dökümhanelerin Geleceği Alüminyum

Dökümhanelerin Geleceği Alüminyum Büyüyen dünya pazarının karmaşık alüminyum dökümlere yönelik gereksinimlerini karşılamak için, alüminyuma özgü sistemler uyumlu bir şekilde etkileşime girmelidir.

Sürekli büyüyen alüminyum külçe üretiminin ana itici gücü otomotiv endüstrisi, havacılık, makine mühendisliği ve ambalaj endüstrileridir.

Yakın zamana kadar alüminyum dünyanın en değerli maddesiydi. Bugün alüminyum, çelikten sonra en popüler metaldir , bu nedenle küresel tüketimin 2025 yılına kadar 120 milyon tona yükselmesi beklenmektedir. Bu talep dünya dökümhanelerinin yüzünü değiştirmektedir.
Dünya alüminyum üretimi 2017 yılında% 6 büyümüştür. Otomotiv endüstrisine ek olarak , uzay , makine mühendisliği ve ambalaj endüstrileri de ana itici güçlerdir.
Çevre mevzuatı sıkılaştıkça, otomotiv yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltmak için baskı artmaktadır. Yeni yeşil araçlar daha hafif olmalı , bu nedenle daha ağır çelik yerine tüy ağırlıklı alüminyumun seçilmesi bazı bileşenler, özellikle büyük yapısal parçalar için çok anlamlı olabilir. Bu nedenle, 2022 yılına kadar ortalama bir otomobil, daha ağır bileşenlerin yerine yaklaşık 100 kilo daha fazla alüminyum içerecek. Küresel olarak, otomobillerde alüminyum kullanımı 2025 yılına kadar tüketimin yaklaşık% 12 ila% 25’ini – 30 milyon ton – iki katına çıkaracak .


Yüksek Kaliteli Alüminyum için Artan Talep


Dökümhaneler alüminyum ve diğer hafif metallerin ulusal döküm pazarlarında daha önemli bir rol oynadığını görüyorlar. Dünyanın en büyük alüminyum üreticisi ve tüketicisi olan Çin, birincil üretimin sadece 2017’de% 10 büyüdüğünü gördü .
ABD, alüminyum döküm pazar büyüklüğü 2016 yılında $ 49470000000 değerinde idi ve onun alüminyum çoğunluğu 2018 yeni ithalat tarifeleri de bu rakamları zarar verebilir ABD ithalatı 2025 kadar yılda% 7.8 büyümesi bekleniyor, ancak genel görünüm oldukça olumlu.
Dünyanın üçüncü büyük döküm üreticisi ve şu anda en hızlı büyüyen büyük ekonomisi olan Hindistan da alüminyuma kullanımı artıyor. Aynı hikaye Avrupa’da, premium otomotiv üretiminde ve inşaat gibi diğer sektörlerde giderek daha fazla kullanılan alüminyum için de geçerlidir. Çelikten alüminyuma bu hızlı geçiş, bazı dökümhaneler için büyük bir fırsat olduğuna işaret ediyor. Ancak sadece satış ekibini göndermek yeterli değildir alüminyum döküm işi içine girmek kolay bir iş değil.

Karmaşık alüminyum otomotiv yapısal parçalarının hem doğru şekilde dökülmesi hem de verimli ve tutarlı bir şekilde bitirilmesi zordur. Bu, dökümün giderek daha fazla nicelikten ziyade kalite ile ilgili olduğu, sofistike ve özel ekipman gerektirdiği anlamına gelir . Dökümhaneler, oyunlarını yükseltmek için yatırım yapmalı ve yenilik yapmalıdır. Salt alüminyum olarak en ileti teknolojileri kullanmaya odaklanıyoruz.


Alüminyum İnovasyona Yatırım Yapmak


Sert kalıp döküm dökümhaneleri zaten alüminyum bomdan yararlanmaktadır. Çin’de, otomotiv pazarı son yirmi yılda hızla büyüdü ve kalıp döküm pazarı da, son on yılda iki katına çıkarak genişledi.
Bu genişlemeye hitap etmek için erken yatırım yapan şirketler, DGS China gibi zenginleşiyor. Alüminyum ve magnezyum yüksek basınçlı pres döküm uzmanlaşmış , Nansha, Guangzhou merkezli şirket, hasılat 2012 yılından bu yana 320 milyon RMB üzerinde için RMB 40 milyondan den süzülür gördü sabit bitki yükseltmeleri bu karlı karmaşık ve önemli yapısal bileşenleri de otomatik üretmesine yardımcı istemciler.

Dökümhanelerin Geleceği Alüminyum Önemsenmeli

Maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak, Güney Kore’deki Neoflam ve Almanya Ford’da alüminyumla ilgili önemli iyileştirmelerin arkasındaydı. İkincisi, Westomat fırınlarını en son dijital kontrol cihazlarıyla yükseltti ve dozaj doğruluğunu, enerji tüketimini ve sistem kullanılabilirliğini geliştirdi. Tedarikçiler ayrıca, dökümhanenin alüminyuma genişlemesini desteklemede de rol almalıdır. Alüminyumun malzeme özelliklerine göre uyarlanmış ürünler ve hizmet çözümleri geliştirmek ve onunla çalışan daha küçük dökümhanelere uymak için önemli Ar-Ge kaynağına ihtiyaç vardır.

Proses Optimizasyonu için Entegre Alüminyum Dökümhane Hücreleri


Oldukça hayati öneme sahip olan yüzey bitirme ve temizleme, alüminyum bileşen üretimi için cevabın sadece bir parçasıdır. Döküm makineleri, eritme ve dozaj fırınları – hepsi kendi rolünü oynar ve birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır .
Norican Group markaları DISA, Italpresse Gauss, StrikoWestofen ve Wheelabrator şimdi alüminyum parçaların eritilmesi, tutulması, dozajlanması, dökülmesi ve sonlandırılması için entegre çözümler sunmak için yakın işbirliği yapıyor.

Özelleştirmenin, gelişmiş otomotiv uygulamalarından aydınlatma bileşenleri veya mutfak aletleri gibi en yaygın nesnelere kadar her müşterinin bireysel sürecine uyacak şekilde izin verir. Bu kurum içi yaklaşım , proje değerlendirmesi için fizibilite analizini destekleyen ve otomasyon ve döngü sürelerini optimize etmek için süreç ve hücre fonksiyonlarını dikkatle analiz eden öncü 3D simülasyonu uygular .


Yüksek Basınçlı Döküm Yapı Taşları


En verimli ve rekabetçi süreçleri oluşturmak için, işletmeler performansı artıran ekipmanlara yatırım yapmayı düşünmelidir. Mükemmel mekanik özelliklere ve düşük gözenekliliğe sahip sabit dökümler üretmek , kaya gibi sağlam rijitliğe ve stabiliteye sahip yüksek basınçlı döküm makineleri gerektirir. Otomobil üreticileri en yüksek kalitede metalin yapısal mukavemet artı kolay kaynaklanabilirlik ve perçinleme vermesini istiyor.
Aslında, döküm sürecinin tüm yönlerinin daha önce hiç olmadığı gibi gözden geçirilmesi gerekiyor. Enerji verimliliği, parça başına maliyet azalması, sürdürülebilirlik ve temiz, güvenli bir çalışma ortamı önem kazanmaktadır.

Esnek Alüminyum Üretimi için Kum Döküm


Yeşil kum kalıplama, alüminyum döküm için bir başka yüksek performanslı seçenektir . Çok daha düşük takım maliyetleri ve çok daha hızlı takım değişiklikleri sunan, bazı alüminyum uygulamalarda kalıp dökümüne göre önemli avantajlara sahip olabilir. Ayrıca saatte 300 veya daha fazla dökümün inanılmaz derecede hızlı üretim hızlarını sağlayabilir .
Zorlu mekanik gereksinimleri olan güvenlik açısından kritik bileşenler için düşük basınçlı kum dökümü en uygun çözümdür. Basınçlı bir fırın erimiş metali kalıba pompalayarak metalin havaya maruz kalmasını en aza indiren laminer akış üretir. Bu, alüminyum oksit oluşumunu azaltır ve parçaya mükemmel mekanik özellikler kazandırmaya yardımcı olur.


Kolay ve verimli özlü döküm üretimi, yeşil kum işleminin bir başka cazibesidir. Kanıtlanmış ve ekonomik soğuk kutu kum çekirdeği teknolojisi, karmaşık, içi boş bölüm ve ince duvarlı alüminyum külçe üretmeyi kolaylaştırır. Bu, tasarımcılara, sıkı mekanik ve tolerans gereksinimleri olan otomotiv süspansiyon kontrol kolları gibi bileşenler için mükemmel olan kapalı kesitli ve hassas duvar kalınlıklarına sahip karmaşık geometriler oluşturma konusunda daha fazla özgürlük sağlar.